Onthaal > Preventie en Opsporing > Preventie > Voeding > Kankertypes en voeding > Slokdarmkanker

Slokdarmkanker en voeding

Afdrukken E-mail

Voeding, alcohol en het percentage lichaamsvet blijken een rol te kunnen spelen bij het ontstaan van slokdarmkanker.

Bescherming door groenten en fruit

De meeste groenten en fruit, en ook voedingsmiddelen rijk aan beta-caroteen (voorloper van vitamine A) of vitamine C, zouden bescherming helpen bieden tegen slokdarmkanker.

De bescherming van groenten en fruit lijkt dosisgerelateerd. Dit betekent dat, hoe hoger de inname aan groenten en/of fruit, hoe hoger ook het beschermend effect.

Bèta-caroteen komt voor in (donker)groene bladgroenten (spinazie) en koolsoorten. Het geeft verder de typische kleur aan oranje en gele groenten en fruit (wortels, pompoen, abrikozen, mango's, mandarijnen,...). Ook witloof en zoete aardappelen zijn goede bronnen.

Vitamine C zit vooral in groenten (spruitjes, broccoli,...), fruit (sinaasappels, kiwi,...) en aardappelen. Het vitamine C-gehalte neemt af onder invloed aan warmte (warme bewaring, koken,...), lucht (open verpakking, versneden groenten en fruit,...)

Anti-oxidantia

De bescherming van groenten en fruit slokdarmkanker, is waarschijnlijk mede te danken aan hun hoge gehalte aan anti-oxidantia. Ook bèta-caroteen en vitamine C behoren overigens tot deze groep.

Een anti-oxidant is een stof die celmembranen en macromoleculen als vetten, DNA en RNA ( chemische stoffen die het genetisch materiaal van de cellen vormen) beschermt tegen oxidatiereacties (= chemische reacties met tussenkomst van zuurstof) met vorming van vrije radicalen. Deze anti-oxidanten blijken een mogelijk beschermend effect te hebben bij de carcinogenese (= het ontstaan van kanker), waarin ondermeer vrije radicalen een rol spelen.

In normale omstandigheden is er een evenwicht tusssen het ontstaan van radicalen en het anti-oxidant systeem. Wanneer dit evenwicht verloren gaat, kunnen radicaalreacties de bovenhand krijgen en zo het ontstaan van kanker bevorderen.

Alcohol

Overmatig alcoholgebruik lijkt binnen de voeding de belangrijkste risicofactor. In combinatie met roken vermenigvuldigt het risico zelfs nog. Roken vormt ook op zichzelf een belangrijke risicofactor voor slokdarmkanker.Meer achtergrondinformatie over alcohol vindt u door hier te klikken.

Vetmassa

Een te hoog percentage lichaamsvet is vermoedelijk ook één van de belangrijke factoren die het ontstaan van een welbepaald type slokdarmkanker (adenocarcinoma) kunnen helpen in de hand werken.

Aanbevelingen

Door een gezonde voeding zal de kans op het ontstaan van verschillende kankertypes beperkt worden. De belangrijkste aanbeveling is en blijft : alles met mate. Wie nergens in overdrijft zet al een grote stap in de richting van gezonde voeding. Ook heel belangrijk is een gezond gewicht bekomen én behouden, met een gezonde spiermassa en een correct lichaamsvetpercentage.

Om slokdarmkanker te voorkomen is het beter helemaal geen alcohol drinken. Als u al drinkt, lijkt het aanvaardbaar om het drinken van alcoholische dranken te beperken tot één consumptie per dag.

Bepaalde groepen vallen echter buiten deze aanbeveling en drinken beter helemaal geen alcohol :
  • personen jonger dan 18 jaar
  • vrouwen die zwanger proberen te geraken, zwanger zijn of borstvoeding geven
  • personen met bepaalde pathologiëen zoals maagzweer
  • personen die medicatie nemen
  • personen die nog moeten rijden
  • personen die herstellen van een alcoholverslaving

De aanbeveling voor groenten en fruit situeert zich rond 5 porties groenten en fruit per dag (1 portie = volume van een appel of tomaat), namelijk 300 g groenten en 250 g fruit per dag.

Meer achtergrondinformatie over deze en andere tips vindt u door hier te klikken.

Uw eigen voeding testen ?

Dat kan! Wij geven u gepersonaliseerd advies... klik hier.

Referenties

  1. World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research ; Food, Nutrition, Physical Activity and the Prevention of Cancer, a Global Perspective; Washington D.C. AICR, 2007.
  2. Stichting Wereld Kanker Onderzoek Fonds ; Aanbevelingen ter preventie van kanker ; Amsterdam, Nederland, 2008.
Laatste update op ( 22-11-2011 )
 

Zoeken

Zich inschrijven voor een nieuwsbrief